Ötletgazdag hírlevél

  • slider
  • slider
  • slider
  • slider


Woody Allen je americký filmový režisér, spisovateľ, herec a komik. Produkuje jeden veľkofilm za druhým aj vo veku 76 rokov. K tomu potreboval široké spektrum rôznych záujmov, mnoho talentu a hlavne vytrvalosťkitartás.

Čo nás môže Woody Allen naučiť o produktivite? Je toho dosť veľa...


1. Robte to, čo funguje.

Ak ste niekedy videli viac ako 2 alebo 3 Allenove filmy, určite ste v nich našli mnoho spoločného. Porovnajte si napríklad Vicky Cristina Barcelona, Matchpoint alebo najnovší Midnight in Paris.

Aj keď je základný príbeh vždy iný, v podstate ide stále o to isté: luxus, lásku, sex, manželský trojuholník, neveru... Nájdeme ich skoro v každom jednom filme od roku 1966 až po 2012. Prečo? Lebo to funguje!

Rozmýšľate, čo by vám mohlo priniesť úspech? Možno to už dávno viete. Sú to presne tie veci, ktoré sú všeobecne známe. Tie, ktoré mnohí volajú klišé közhely a hovoria o nich, že nemôžu fungovať.

 

2. Buďte konzistentný.

Od roku 1966 natočil Woody Allen 47 filmov. Za svoju prácu získal 3 Oskary, 95-krát zvíťazil na rôznych festivaloch a 109-krát bol nominovaný. To znamená, že nakrúca úspešné filmy, jeden za druhým, každý rok.

Každý rok!

Woody Allen je týchto úspechov schopný képes preto, lebo vie, čo robí.

Nosné piliere gyámpillér, čiže základ pre svoje príbehy už má. Fungujú každý rok, preto ich nemení. A tú omáčku, to ostatné okolo toho vie veľmi ľahko doplniť. Potom už len “stačí” vydržať a opakovať ten správny recept znovu a znovu.

 

3. Vôbec nemusíte byť úžasný na to, aby ste odvádzali úžasnú prácu. 

Woody Allen je známy tým, že vo svojich filmoch hrá intelektuálov, umelcov, ľudí citujúcich Sartra a nad fľašou Bordeaux diskutuje o zmysle života.

To je však len rola szerep. Rola, ktorú Allen pre svoje filmy vytvoril a zahral tak dobre, že sme mu uverili.

“V skutočnosti som veľmi normálny. Mám teraz ženu už 10 rokov. Mám dve deti, ktorým som oddanýodaadó. Zahral som však neurotickú osobnosť tak dobre, že si ľudia o mne myslia, aký som neurotický, učený alebo intelektuál. Ale nie som. Som obyčajný týpekszleng: fazon, ktorý sedí doma v tričku, popíja pivo a pozerá telku.”

 

4. Vstávajte skoro ráno.

“Vstávam 5:30 ráno. Cvičím, umyjem sa a dokončím ďalšie svoje rituály – niekedy ešte hrám na klarinet. To všetko predtým, ako začnem nakrúcať. Spať chodievam pomerne viszonylag skoro.”

V poslednej dobe sa na internete veľa debatuje o tom, či je lepšie pracovať cez deň alebo v noci. Ale úprimne, naozaj si niekto myslí, že môže byť úspešný a produktívny bez toho, aby si doprialmegenged magának kvalitný spánok?

 

5. Pracujte len 3 až 5 hodín denne.

“Ak pracujete len tri až päť hodín denne, prinútirákényszerít Vás to byť vysoko produktívny. Vytrvalosť je to, čo sa počíta. Sadnúť si za písací stroj každý deň – to je produktivita.” — Woody Allen

Ak by ste mali pracovať len 3 hodiny namiesto ôsmich, aké úlohy by ste si vybrali? Určite by ste nestrácali časidőt fecsérel zbytočnosťami feleslegességek, ale pracovali na tom, čo je skutočne dôležité. Tým, že znížite počet odpracovaných hodín, zvýšite kvalitu a kvantitu vašich výsledkov.

 

6. “Dobrí umelci kopírujú. Úžasní umelci kradnú.” — Pablo Picasso

Filmy Woodyho Allena sa absolútne nepodobajú nem hasonlítanak na klasickú hollywoodsku tvorbu. Sú však naozaj také originálne? V časopise TIME sa jeden z čitateľov Allena pýtal: “Súhlasíte s výrokom Pabla Picassa, že dobrí umelci kopírujú, ale tí úžasní kradnú?

Woody Allen: “Ach áno, kradol som od najlepších. Kradol som od Bergmana. Kradol som od Groucha, od Chaplina, od Keaton, od Marthy Graham, od Felliniho. Som nehanebný gyalázatos zlodejtolvaj.”

Čo je z toho ponaučenie tanulság? No… asi toľko, že nemusíte znovu objavovať kolesofeltalálja a spanyol viaszt. Na svete sú ľudia, ktorí Váš problém vyriešili už dávno. Nájdite ich riešenie a… inšpirujte sa :)

 

7. Skratky nefungujú

“Urobil som si kurz rýchločítania a prečítal ‘Vojnu a Mier’ za 20 minút. Je to niečo o Rusku.” — Woody Allen

Prečítať dobrú knihu trvá nejaký čas. Nakrútiť dobrý film trvá nejaký čas. A rovnako tak robiť kvalitnú zmysluplnú prácu trvá nejaký čas.

Ale výsledok aj samotná cesta stoja za to.


8. “80% úspechu je jednoducho prísť”.

Viete, koľkokrát sa človek pokúsi začať podnikať? Alebo požiadať o zvýšenie platu? Koľkokrát sa človek, ktorý “chce byť fit”, reálne ukáže v posilňovni?

Správna odpoveď: Nula.

Je to smutné, ale je to tak…

Woody Allen nebol vždy ten Woody Allen, akého dnes poznáme. V jednom zo skorších vystúpení dokonca boxoval so živou kengurou!

 woody_allen_kengura

Snažte sa využiť každú príležitosť, ktorú Vám osud sors ponúkne a keď už nič iné, aspoň tak človek získa nové skúsenosti, užije si trochu srandyszleng: vicc, vicces dolog a…

… nikdy neviete, čo z toho nakoniec môže byť.

 

Spracovala: Adriana podľa: www.timemanagement.sk

 

 


Woody_Allen_szavak.pdf

strácať čas zbytočnosťami

podobať sa niekoho/niečo

hrať nejaký hudobný nástroj

Stojí to to! (megéri)

požiadať zvýšenie platu