Ötletgazdag hírlevél

  • slider
  • slider
  • slider
  • slider

 

Absint bol romantizovaný a stvárnený megformált v mnohých maľbách a literárnych dielach hlavne kvôli nádhernej, vždy sa meniacej zelenej farbe. Hral významnú rolu v dielach surrealistov ako Vincent van Gogh, Verlaine, Rimbaud, Oscar Wilde, Edgar Allen Poe či Hemingway. Všetci títo umelci sa nepreslávili iba svojou prácou, ale tiež poburujúcim felháborító bohémskym životným štýlom. Niektorí dokonca zošaleli megőrül, alebo aspoň sa tak správali. Táto skutočnosť bola neskôr použitá ako dôkaz jeho škodlivosti. Každý týždeň vám prinesiem krátke pikošky szleng: érdekességek, pikáns dolgok zo života jedného z týchto umelcov.

 

still_life_with_absint 

 

Pravdepodobne najslávnejším absintovým pijanomiszákos bol Vincent van Gogh. Mnoho jeho malieb zobrazuje bar, v ktorom van Gogh absint popíjaliszogat či dokonca jeho samotného s pohárom tohto aperitívu. Hovorí sa, že za šialenstvom van Gogha stojí práve absint, ale je takmer isté, že to tak nie je. Pravda je zložitejšia bonyolult.

 

Van Gogh bol po celý svoj život depresívny a trpel epileptickými záchvatmi. Občas sa správal dosť výstredne szélsőségesen, napríklad maľoval vonku v noci za svetla sviečok, ktoré mal upevnené odaerősített na svojom klobúku. V roku 1888 dokonca odišiel do sanatória po tom, ako ľudia z mesta, kde býval, vystrašení jeho bizarnými správaním, spísali petíciu a prinútili ho k odchodu. Van Gogh sa však nikdy nesprával násilne, ak nepočítame, že si raz v psychotickom záchvateroham odsekol vlastné ucho.

V minulosti sa objavovali teórie o tom, že si ucho odrezal kvôli neopätovanej viszonzatlan láske či v záchvate roham šialenstva z farieb na jeho obrazoch. V skutočnosti sa tak stalo po tom, čo dostal od brata Thea list, v ktorom Theo písal, že sa žení. Keďže bol od Thea citovoérzelmileg aj finančne závislýfüggő, duševne labilný Van Gogh sa zľakol megijed, že svojho brata navždy stratí.

Podľa doterajších biografií sa vie, že van Gogh v roku 1890 spáchal samovraždu - postrelil sa na poli, kam chodieval maľovať. V biografii, ktorá nedávno vyšla vo Veľkej Británii, autori Steven Naifeh a Gregory White Smith hovoria, že van Gogh nespáchal samovraždu öngyilkosságot követ el. Vraj ho omylom véletlenül postrelili dvaja chlapci, ktorí ho pri práci navštevovali, a maliar sa ich potom historkou történet o samovražde snažil chrániť pred potrestaním. Nech sa stalo čokoľvek, isté je, že van Gogh zomrel na následky következmény strelného poranenia. Pred smrťou sa stihol rozlúčiť so svojím bratom Theom, ktorý za ním ihneď pricestoval z Paríža. Theova manželka Johanna, na ktorú van Gogh tak žiarlilféltékenykedik, mala obrovský podiel na tom, že sa van Goghove obrazy a jeho talent začali uznávaťelismer.  

 

spracovala: adriana

 


Van_Gogh_szavak.pdf
Prečo si Van Gogh odrezal ucho?
Pretože bol nešťastne zamilovaný.
Pretože dostal záchvat z farieb na svojich obrazoch.
Pretože cítil, že sa mu brat vzďaľuje.
Nemal rád manželku svojho brata.
Prečo Van Gogh nepriznal, že ho postrelili dvaja chlapci podľa novej biografie?
Lebo sa ich bál.
Lebo im nechcel spôsobiť ťažkosti.
Lebo chcel, aby ho brat ľutoval.
Myslel si, že sa jeho brat rozvedie, ak sa dozvie, že spáchal samovraždu.
Naozaj neznášala Theova manželka Van Gogha?
Áno. Pretože Theo svojho brata finančne podporoval.
Áno. Pretože sa Theo staral o Van Gogha viac ako o ňu.
Nie. Bolo jej to jedno.
Nie. Vo veľkej miere vďačíme práve jej, že dnes môžeme obdivovať jeho obrazy.