Ötletgazdag hírlevél

  • slider
  • slider
  • slider
  • slider

"Vždy pripravený!"

Nie, týmto článkom ťa nechcem povzbudiťbátorít, aby si bol pripravený obrániť vlasťhaza pred škaredými kapitalistami, ako by sa z názvu mohlo zdaťúgy tűnik.

A nechcem ti ani povedať, aby si sa pripravil zbaliť si päť švestiekszleng: összeszedni a cókmókodat :), keď na nás zaútočítámad meteorit.

Chcem, aby si bol pripravený na niečo oveľa dôležitejšie.

 

 

Keď je vonku pekne, máme v rodine taký rituál... S manželom ideme do škôlky pre našu Emmu, kúpime si nanuky a v pohode ich zjeme v neďalekom parku. A vtedy sa rozprávame. Nikto sa neponáhľa, nikto sa neznervózňuje a dávame si navzájom priestortér na rozhovor. A keď sa vrátime domov, každý si robí svoje veci – niekto sa vracia naspäť k práci, niekto navarí, niekto si kreslí. A vždy sme si tľapkali po plecivállat veregetni, akí sme to skvelí rodičia, že sme si to takto vedeli vyriešiť.

 

No áno, lenže...


Nedávno ma Emma po tom, ako sme prišli domov, poprosila, aby som ju naučila kresliť semafor. Vrhla som letmý pohľadfutópillantás na neporiadok v kuchyni, pilinyfűrészpot na parketách (máme zajačika, ktorý si pravidelne upratuje klietku tak, že z nej vytláča piliny), ale napokon som si povedala, že jeden semafor ma predsa nezabije.

Lenže potom sme nakreslili autobus plný detí, psa a keď sme sa chystali nakresliť vílutündér, ktorá riadiirányít premávkuforgalom (nepýtajte sa, sama neviem, kam sa podel policajt... :-)), Emme sa zrazu rozviazal jazykelered a nyelve.

„Matejko ma dnes udrel.“

Práve som rozmýšľala, ako nakresliť víle krídla, aby nevyzerali ako hrbypúp. V momente som sa však precitlamagához tért. Moje dieťa sa mi zverujebizalmasan közöl o niečom, čo ho zrejme ťažilonyomaszt celé popoludnie a čo nespomenulomegemlít ani v parku.

I keď sme sa jej viackrát pýtali, ako bolo v škôlke.

 

 

V škôlke je vždy dobre a na obed nikdy nič nedávajú

 

Ak máte dieťa, určite viete, o čom rozprávam. Po škôlke alebo škole sa od dieťaťa nikdy nič nedozviete. Nechce na to myslieť, je rado, že už má deň za sebou.
A my ho napriek tomuennek ellenére každý deň bombardujeme týmito zbytočnými otázkami. Ba dokonca si nájdeme čas a ideme do parku, aby dieťa malo priestor na dôvernýbizalmas rozhovor.

Jedno sme si však neuvedomili: vhodnýalkalmas čas na rozhovor je možno vhodný iba pre nás.

 

 

Buď pripravený vnímať svojich najbližších, keď si s nimi.

 

20 minút pred koncom pracovnej doby si zhrňösszegez, čo si v ten deň stiholgyőz a čo musíš odložiť na ďalší deň. A napíš si to do diára! Čo máš v diári, nemáš v hlave. A môžeš na to do ďalšieho rána pokojne zabudnúť.

 

A tak budeš vždy pripravený

vidieť,

počuť,

cítiť

svojich najbližších vtedy, keď to chcú oni. Pretože pre nich je pravá chvíľa tu a teraz. A možno ďalšia pravá chvíľa nikdy inokedy nepríde.

 

 

Ps: Emma a Matejko sa už kamarátia. Spoločne sme prišli na to, že sa mu Emma zrejme páči. :-)

 

 

autorka: Adriana Bakošová

 

 

 

És most helyettesítsd be a cikkben lévő idegen szavakat a mondatokba!


Vyhodili ma z internátu, lebo som na izbe fajčil. Tak a odišiel som.

Vidíš tie čierne oblaky? , že bude pršať.

V centre mesta sa pokazil semafor, a tak riadi policajt.

Tak, a teraz , čo sme sa naučili na dnešnej hodine!

Marta sa mi s tajomstvom.