Ötletgazdag hírlevél

  • slider
  • slider
  • slider
  • slider

Viem, že si život bez potápaniabúvárkodás už nevieš predstaviťelképzel. Vždy to tak bolo?

Potápať som sa začal pred desiatimi rokmi. Naviedol ma narábeszél to otec mojej bývalej priateľky. Zo začiatku som sa potápal iba s potápačskou maskou v okolitých kanáloch a jazerách a priznám sa, vôbec som sa necítil ako ryba vo vode. Bolo to trochu strašidelnéijesztő.

 

Prečo si sa potom rozhodol, že si kúpiš prvý výstrojfelszerelés a pôjdeš na kurz potápania?

Pretože ma to veľmi lákalovonz. Možno som svoje obavyaggály považoval zatart výzvukihívás, ktoré musím prekonaťleküzd.

 

Prekonal si ich až tak, že máš toľko osvedčení a certifikátov, že by si si nimi mohol vytapetovať jednu celú izbu...

Veď som si ju nimi aj vytapetoval! (Smiech)Vždy som bol maximalista. Ak som sa niečomu nemohol venovaťfoglalkozik naplnoteljesen, tak som to nerobil. Tak je to aj v mojej práci.

 

Tvoja práca je vlastne tvoj koníček. Robíš kurzy potápania v Dunajskom Klátove pri Dunajskej Strede. Kde tam máte more?

Áno, ľuďom sa pri slove potápanie hneď vybavíelőidéz more. Ale potápať sa dá aj na Slovensku, v okolitých jazerách. A ak sa človek naučí potápať u nás, v studenej, nie príliš čistej vode, v mori mu to neskôr pôjde oveľa lepšie. Je to ako so šoférovaním. Ak sa naučíš šoférovať na starom šrote bez servo-riadenia, v novom aute ti to neskôr pôjde jedna radosť.

 

Ak si chce človek spraviť základný kurz, potrebuje mať vlastný výstroj?

Nie, viem mu požičať kompletný výstroj. Ak sa niekto bude potápať iba raz-dva razy do roka, je úplne zbytočné, aby si ho kupoval. Môže si ho požičať na mieste, kde sa bude potápať. Vyjde ho to lacnejšie. Ak sa však niekto rozhodne pre kúpu, viem mu poradiť, ktorý by bol preňho najvhodnejší.

 

Potápačibúvár sa mi zdajúúgy tűnik ako jedna veľká rodina. Si v kontakte so svojimi bývalými študentmi?

S mnohými áno. Chodia si ku mne naplniť potápačské fľaše, alebo ak potrebujú servis na svoj výstroj. Chodíme sa spolu potápať do okolitých jazier. A 5 až 6-krát do roka organizujem cesty do krajín ako Chorvátsko, Egypt, ale aj do susedných štátov ako Rakúsko,Česko, Maďarsko a pod. Poznám tam miesta, ktoré sa oplatí pozrieť. Zabezpečujembiztosít kompletné služby od cesty, ubytovania počnúc až po ponorymerülés, takže úlohou ostatných je už iba cítiť sa dobre. :-)

 

Čo také zaujímavé sa dá v Chorvátsku vidieť?

Pre potápača je zaujímavé všetko, čo je pod hladinoufelszín. Živočíchy, koraly, útesyszirt. Najzaujímavejšie pre mňa sú možno vraky lodíhajóroncs a jaskynebarlang.

 

Videla som niekoľko tvojich fotiek z vrakov. Vyzerajú naozaj strašidelne, ako by na nich zastal čas. Z nedávnej cesty v Egypte si si priniesol fotky žralokacápa. To nemyslíš vážne, že si sa stretol so žralokom?!

(Smiech) Bolo to zaujímavé. Najprv nás pozoroval iba z väčšej vzdialenostitávolság a až po chvíli sa odvážilitt:merészkedik bližšie. Tento druh žraloka, žralok bieloplutvý, neútočítámad na ľudí, je skôr zvedavýkíváncsi.

 

Mne je úplne jedno, či by ma žralok ochutnal len tak zo zvedavosti alebo z iného dôvoduok. Ale musel to byť naozaj úžasný zážitokélmény.

Každý ponor je zážitok. Ak by si sa ma spýtala na môj najzaujímavejší ponor, určite by som ti povedal, že to bol ten posledný. Je to neopísateľný pocit. Ponoríš sa a necháš ten hlučnýhangos, hektický svet za sebou. Pod vodou je ticho. A pokoj. Naozaj odporúčam každému, kto by sa aspoň na niekoľko hodín rád zbavilmgszabadul stresu z každodenného života.

 


Ďakujem za rozhovor...

 

Ak si chcete pozrieť viac fotiek z ponorov, alebo ak by ste si radi prečítali príbehy o ponoroch, navštívte webovú stránku www.deepparadise.sk. Viac informácií o potápačských kurzoch vám rád poskytne Ing. František Gódány na mobilnom čísle: 0948 84 0948 alebo v emaili: info@deepparadise.sk.

 

Rozhovor pripravila: adriana