Ötletgazdag hírlevél

  • slider
  • slider
  • slider
  • slider


Jana je typický „letný“ človek. Miluje teplo a slnenie na pláži. Vtedy sa cíti vo svojej kožijól érzi magát a bőrében, má štíhlu líniu a vždy dobrú náladu. S príchodom chladných dní by sa najradšej premenilaátváltozik na medveďa a celú zimu prespala. Žiaľsajnos, to nejde, a tak ju trávitölt: időt napchávaním samohón eszik sladkosťami, čo sa zakrátkorövid időn belül prejavímegmutatkozik aj na jej postave. Okrem toho prežívaátél depresiu a na svoje okolie vie byť veľmi nepríjemnákellemetlen. Čo je príčinouok týchto negatívnych zimných nálad?


Nedostatok svetla

Dni sú krátke, vonku je mokro, sivo a v našom vnútri to často tiež nevyzerá lepšie. Cítime sa unavení a vyčerpaní. Ako keby nám zima uberalaelvesz energiu do života. Práve v tomto období sa najviac prejavujúmegnyilvánul depresívne nálady. Nedostatokhiány svetla spôsobuje, že telo produkuje menej endorfínov (hormónov šťastiaboldogsághormon), ale zato viac melatonínu (uspávajúceho hormónu).

 

Ako pomôže jedlo

Čokoláda nás robí šťastnými, ale aj tučnými. Radšej by sme mali jesť veľa potravín, ktoré obsahujú aminokyselinu tyrozín, napríklad vajíčka, hrášok, ryby, jogurt, chudé mäso, nízkotučné mlieko, tofu alebo müsli. Pomáhajú aj banány a datle, lebo podporujútámogat tvorbuképződés hormónu šťastia, sérotonínu.

Iná pomoc

Soláriom sa slnko nahradiťhelyettesít nedá. Sícehabár zhnednete, ale náladu vám to nezdvihne. Existuje však aj jemná medikamentózna pomoc – ľubovník bodkovanýorbáncfű. Pomáha rovnako dobre ako chemické látky v antidepresívach. Okrem zimnej depresie má podobné prejavytünet aj nedostatok železa v organizme. Vychutnávajtekiélvez si každý slnečný lúč a prechádzajte sa aspoň trochu za svetla po vonku. Nezaškodínem árt vám ani pohybmozgás, ktorý vám dodá hormóny šťastiaboldogsághormon.

Chodievajme na miesta, kde je teplučko, stretávajme sa s priateľmi, vymýšľajme zábavné aktivity, prechádzajme sa a hlavne myslime pozitívne. Zima čoskoro prejde a slnko bude znova svietiť. 


spracovala: adriana podľa internetu


zimna_depresia.pdf

Ak (tráviť, bud.čas) príliš veľa času so svojou priateľkou, nebudeš mať čas na učenie!

Ak s ňou (stráviť, bud.čas) čo i len minútu, zbláznim sa!

Dospievanie (prežívať, bud.čas) oveľa horšie ako ostatní, pretože stratila matku.

Ak biely cukor (nahradiť, bud.čas) hnedým, uvidíš, že budeš mať viac energie.

(nezaškodiť, bud.čas) ti, ak sa naučíš ešte jeden cudzí jazyk.