Ötletgazdag hírlevél

  • slider
  • slider
  • slider
  • slider

Deň 1

 

Ráno balenie, na poslednú chvíľu kufor.  

Letisko, zistili sme, že nemáme dosť peňazí, šoféra sme poslali preč, vybrali z bankomatu 7000 Kč, zamenili, ďalší záchvat, že máme málo peňazí, ďalších 4000 Kč. 

Let do Moskvy, ČSA a ne Aeroflot, dostali sme noviny.

Moskva letisko, všetci fajčia, fajčiarske kútiky, biznis v Aeroflote  OK, až na smradľavú deku a high tech digi-prístroj, 30 kilo, musí sa držať v ruke. Výborný šalát so špargľou. 

 

Pol tretej ráno, letisko Teherán, pasová kontrola napätá, ale prekĺzli sme átsiklottunk. Janev čakal za pasovou kontrolou, zabudli sme naňho, šli sme pre batožinu. Potom sme sa 20 minút hľadali, pretože dve časti letiska sú úplne rovnaké, s rovnakými stánkami bódékkal. Džús z melóna v café, Janev dva redbully, ale nepomohli, takmer okamžite po odjazde začal zatvárať oči za volantom. Veľa som hovoril. V Teheráne sme chvíľu blúdili, nakoniec sme našli domáce letisko, zmätok zűrzavar. Lietadlo letelo o ôsmej, my sme tam boli o piatej. Kukurica, nadšené lelkes predavačky, bónusová dávka syru a zľavnená spona kapocs na šatku. Konečne 8, dlhá cesta autobusom k lietadlu, my mŕtvi po neprespatej noci. Sadli sme si do lietadla, spokojne zaspávame. Prebúdzame sa, stále v Teheráne. Letuška nadšene lelkesen vysvetľuje, že sa pokazil motor. Dlhá cesta autobusom od lietadla naspäť k hale. Nikto nič nevie, kupujeme vodu, učíme sa ceny a rozprávame sa so Shirázcom. Trápenie kínlódás. Po 4,5 hodinách pokus číslo dva. Dlhá cesta autobusom k lietadlu. To isté lietadlo. Bez obáv, iránski inžinieri určite premazali súčiastky. Lietadlo sa tentokrát rozbieha a prudko hirtelen stúpa. Trochu vŕzga nyikorog, ale letí. Hory, púšť sivatag. Púšť. Pristávanie v Shiraze, trafil sa.  

 

Rezervujeme hotel, Eram, druhá voľba választás plná.  Taxi, výborná cena, neverím, zjednám 10000 riálov. Inak rijály sú tu oficiálna mena. Ale zaviedli tu aj neoficiálnu, tomány. 1 tomán = 10 rijálov a keď sa opýtate na cenu, nepovedia, či je v rijáloch alebo v tománoch. Tak sa pre istotu vždy snažíme počítať s horšou variantou.

 

Ale späť k ceste taxíkom. Nikoho cestou nezrazíme elgázol. Tesne. Hotel štandardný, izba tmavá, výhľad na stavenisko épitkezési hely. Ideme si na chvíľu ľahnúť. Z chvíľky sú asi dve hodiny. Je večer. Vyrážame szleng: indulunk do centra. Zlým smerom. Po niekoľkých stovkách metrov stále nič, čudné, keď je hotel v centre. Skúsime druhý smer, tam to žije. Stánky na ulici, neznáme produkty. Hlavný kruhový objazd, pri nej citadela. Ľudia pozerajú na Beatu. Nepredávam ju.

 

Návrat k hotelu, reštaurácia Haji Baba. Chutný kebab z miešaného mäsa. Žltobiela ryža a dough. To je taký slanokyslý nápoj z jogurtu a vody. No a nesmieme zabudnúť na šalát, majú tu úžasnú zeleninu. Chcú nám naúčtovať viac než je na jedálnom lístku, hádam sa, trikrát to skúsia, potom kompromis. Vedľa pri stole Poliak a Angličanka, dohodneme si spoločnú cestu zajtra do Persepole. Ešte sa ideme prejsť. Ponúkajú veľa vecí, ktoré nepoznáme. Beate sa páči tmavočervené mäso, čo vyzerá ako džem. Ja si vyberám plochý laposobdĺžnik téglalap perníkovej mézeskalácsos farby. Moje červené mäso chutí ako citrónový koncentrát. Dan sa takmer rozplakal. Ako cenu útechy si vyberá modrosivú úzku košeľu, aby zapadol medzi štýlových Iráncov. Potom som ešte ulovil baterku Police za supervýhodnú cenu a Beata medzitým získala šatku zadarmo. Ale dali sme im 500 rijálov, aby sa nepovedalo. Spánok. 


Na pokračovanie príbehu sa môžete tešiť o týždeň v pondelok!


podľa cestovateľského denníka spracovala: adriana


princezna1_szavak.pdf
Prebrali Janeva tie dva Redbully, ktoré vypil?
Áno, celú cestu živo diskutoval s Danielom.
Nie, sotva vedel udržať oči otvorené.
Nie, Janev dostal mikrospánok.
Áno, ale nechcelo sa mu komunikovať.
Kvôli akej závade nemohlo lietadlo odletieť?
Nikto nevie.
Lietadlo potrebovalo premazať súčiastky.
Letuška bola príliš nadšená.
Pokazil sa motor.
Prečo si Daniel vyberá na trhu úzku modrosivú košeľu?
Lebo on nosí iba úzke košele.
Lebo sa chce podobať na ostatných Iráncov.
Daniel je čudný.
V stánku nemali jeho veľkosť.
Prečo nechali v obchode 500 rijálov?
Pretože baterka a šatka toľko stáli.
Pretože baterka stála 500 rijálov (šatku Beata dostala zadarmo).
Tie peniaze tam nechali iba tak.
Náhodou.