Ötletgazdag hírlevél

  • slider
  • slider
  • slider
  • slider

Osemsmerovky

Cvičenie na: slovnú zásobu, literárne postavy, diela

Čas prípravy: 10 minút

Materiál: osemsmerovka pre každého študenta alebo dvojicu študentov

 

osemsmerovka

 

Vždy je problém, ako so študentmi precvičiť novú slovnú zásobu. Nie som zástancom toho, aby bolo učenie nových slovíčok výhradne zodpovednosť študenta. Možno sa slovíčka doma nabifľuje, ale veľmi dobre vieme, že sa do jeho dlhodobej pamäti väčšina aj tak nevryje. 

Jedným z možností, ako s ním precvičiť slovnú zásobu, je osemsmerovka. Môže sa použiť na akékoľvek slovíčka alebo dokonca pojmy z literatúry.

 

Ako na to?

V prvom rade kliknite na tento odkaz.

 

Do prvej časti napíšte všetky slová, ktoré chcete, aby študenti ovládali po slovensky. Do každého riadku napíšte iba jeden pojem. Ak sa pojem skladá z viacerých slov, napríklad Rysavá jalovica, napíšte ho spolu: rysavajalovica. Osemsmerovka bude veľkými písmenami, takže všetko môžete pokojne písať malými. Keďže ide o stránku v anglickom jazyku, občas jej robia problém dĺžne a mäkčene. Skôr, ako napíšete všetky slová s mäkčeňmi a dĺžňami, skontrolujte si, či to systému nerobí problém.

 

Do druhej časti napíšte pomôcky pre slová v prvej časti. Takže pre Rysavú jalovicu by pomôckou mohlo byť napríklad Martin Kukučín. Do prvého riadku teda napíšte Martin Kukucin. 

 

K osemsmerovke systém automaticky vygeneruje aj riešenie. Dobre si ho skontrolujte, či neobsahuje chyby. V prípade, že áno, skúste sa vrátiť na predchádzajúcu stránku a zmeniť napríklad veľkosť osemsmerovky (12x12, 18x15, 25x15) alebo odstrániť dĺžne a mäkčene. 

 

Všetky osemsmerovky, ktoré som zatiaľ spravila k článkom na webovej stránke, nájdete na facebooku v záložke photos pod názvom osemsmerovky.